1. Identifikacija/katalogizacija realnih in zaznanih problemov, ki jih divjad povzroča na nelovnih površinah v Sloveniji.
2. Pregled problematike, povezane s prisotnostjo in upravljanjem divjadi v urbanem okolju, in metod, ki jih za preprečevanje konfliktnih dogodkov med divjadjo in ljudmi uporabljajo v urbanih območjih, na prometnicah in drugih nelovnih površinah v tujini.
Za dojemanje kompleksnosti konfliktov človek-divjad in za sprejemanje najbolj primernih odločitev so lahko v veliko pomoč izkušnje z reševanjem tovrstne problematike drugod po svetu. Tovrstne informacije bomo pridobili s/z: (i) pregledom objavljene znanstvene in strokovne literature; (ii) neposrednim kontaktiranjem relevantnih odločevalcev in raziskovalcev v drugih evropskih državah.
3. Ovrednotenje dejavnikov, ki vplivajo na verjetnost za nastanek trkov s prostoživečimi parkljarji na prometnicah, in analiza učinkovitosti odvračalnih ukrepov za zmanjšanje števila trkov na cestah oz. za zmanjšanje zahajanja parkljaste divjadi na avtoceste.
4. Določitev nekaterih bioloških značilnosti izbranih vrst divjadi v (sub)urbanem okolju v primerjavi s kmetijsko oz. gozdnato krajino.
Biološke (ekološke in vedenjske) značilnosti osebkov in populacij, ki živijo v mestnem okolju, se lahko pomembno razlikujejo od osebkov/populacij istih vrst iz »naravnih« oz. ne-urbanih habitatov. To lahko pomembno vpliva tudi na nastanek konfliktov, ki jih te vrste povzročajo, pa tudi na vpliv (npr. malih plenilcev) na druge živalske vrste. Poznavanje bioloških značilnosti vrst je zelo pomembno tudi za razumevanje njihovih razvojnih oz. populacijskih trendov. Zanimale nas bodo predvsem naslednje značilnosti: razmnoževalni potencial (lisic, kun belic in nutrij), prehrana (lisic in kun belic) ter prostorsko vedenje (lisic).
5. Določitev meta-populacijske genetske strukture izbranih urbanih populacij divjadi in njihove kontaktne cone s populacijami iz naravnega okolja.
Molekularno-genetske metode zagotavljajo robusten vir podatkov za spremljanje številnih parametrov populacij, pomembnih za določitev njihovega statusa. Ker bo v času izvajanja projekta v urbanem okolju odvzetih precej osebkov različnih vrst divjadi, nam bo to omogočilo dostop do večjega števila vzorcev vrst, ki jih bomo vključili v ta del projekta: srnjad, lisica, kuna belica, jazbec in nutrija.
6. Praktičen preizkus primernosti (izvedljivosti, učinkovitosti, selektivnosti) izbranih načinov odstranitve osebkov različnih vrst divjadi iz urbanih območij in z drugih nelovnih površin.
7. Določitev odnosa ljudi do pojavljanja različnih vrst divjadi v urbanih območjih in družbene sprejemljivosti izbranih ukrepov za aktivno upravljanje populacij v teh območjih.
8. Informiranje javnosti in oblikovanje primernega družbenega okolja za aktivno upravljanje z divjadjo v urbanih območjih in na drugih nelovnih površinah.
9. Priprava protokolov za ravnanje v primeru potrebe po odstranitvi osebkov različnih vrst divjadi iz urbanih predelov oz. z drugih nelovnih površin.
10. Diseminacija rezultatov h končnim uporabnikom, vključno s pripravo strokovno-znanstvenega posveta o divjadi v urbanem okolju.